jQuery zamieniamy na Zepto

Co to Zepto

jQuery to bardzo fajny framework js ,ale w wielu przypadkach dośc wolny i przeładowany różnymi niepotrzebnymi rzeczami, dzięki temu ciągniemy aż 32kb (gzip) z serwera. Od dawna jest dostępna inna biblioteka js Zepto, która ma prawie takie samo API jak jQuery i przy tym zajmuje tylko 8.4kb (gzip). Inna zaletą jest szybkość, Zepto jest szybsza od jQuery głównie przy selektorach klas.

Kompatybilność

No fajnie to wygląda, ale skoro Zepto jest kilka razy mniejsze to jak wygląda sytuacja z pluginami od jQuery?. Niestety jest trochę różnic i plugin napisany w jQuery na 90% nie będzie działał pod Zepto, ale przy niedużych porpawkach taki kod może działać z Zepto i jQuery, oto kilka rzeczy o których warto pamiętać przy portowaniu kodu z jQuery.

Dlaczego warto

Obecnie zaczynam pisać pluginy zgodne z obiema bibliotekami, głównie dlatego że trafiamy do większej liczby użytkowników. Podaję przykład, że warto, np. backbone jest obecnie bardzo dobrze znany i działa pdo Zepto i jQuery. Dodatkowo Zepto ma wsparcie dla ekranów dotykowych, czyli takie zdarzenia jak tap, swipe.