Sprawdzanie kąta wtrysku w TDI

Dzisiaj opis w jaki sposób ustawić dokładny 'kąt wtrysku' w silnikach TDI, na przykładzie silnika ALH. Po przeczytaniu wielu postów na forum vwgolf.pl, zauważyłem, że jest sporo na temat złej pracy auta, problemów z odpalaniem w zimie, za głośnej praca silnika na biegu jałowym, dziwnego zapach spalin czy zwiększonego zużycie paliwa.

Większość tych problemów tyczy się niepoprawnie ustawionego kąta wtrysku.

Co potrzebujemy ?

Aby sprawdzić, ustawić kąt wtrysku musimy posiadać kabel VAG USB + program VAG-COM. Na allegro dostępny za grosze. Do tego musimy posiadać laptopa. Złącze diagnostyczne OBD2 posiada prawie każde auto po 1996r., trzeba poszukać na internecie informacji w którym miejscu się ono znajduje. Auta po 2004r. mają już złącze ODB2 CAN i większe możliwości diagnostyki auta.

Golf IV TDi 1998r. ma gniazdo OBDII umiejscowione nad popielniczką na głownym panelu, pod pokrętłami klimatyzacji/nawiewu. Trzeba od spodu lekko podważyć i zdjąć zaślepkę.
Auto musi być rozgrzane do min. 80 stopni. Następnie podłączamy kabel do złącza i laptopa, przekręcamy kluczyk w stacyjce i uruchamiamy program VAG-COM.

Muismy również wiedzieć jaki silnik posiadamy, najczęściej jest na obudowie paska rozrządu lub na wlepce w bagażniku. 

Sprawdźmy

Wchodzimy w moduł Engine/Silnik i wybieramy Basic Settings/Nastawy podstawowe. Teraz sprawdzamy na 2 pozycji wartość musi być blisko 51 - to jest optymalna wartość, aby auto ładnie zapalało i  miało poprawną charakterystykę pracy silnika. Mniejsza wartość to problemy z zapalaniem auta, auto chodzi ciszej - ropa nie spala się optymalnie, jest źle podawana, auto mułowate. Za duża wartość to głośniejsza praca silnika, lepiej reaguje na gaz.

Ustawiamy na dole silnik który posiadamy i sprawdzamy co pokazuje wykres. W TDI Timing na wykresie ważne aby wartość była pomiędzy linią zieloną a czerwoną.