Wolny komputer. Kup nowy ?

Zauważyłem, że sporo osób kupuje nowy sprzęt wyrzucając stary, który nie do końca jest zły. Firmy, markety itd. sprzedają takie zestawy na okres 1-3 lat, później sprzęt zaczyna byś wolny jak na obecne czasy lub ciągle się psuje. Oczywiście większość osób sądzi, że kupno nowego to jedyne rozwiązanie i jest w błędzie. Głownie problemem są 2-3 podzespoły, które należy wymienić na lepsze i komputer posłuży nam znowu kilka ładnych lat. 

1. Głownie należy zwrócić uwagę na zasilacz, powinien być markowej firmy, wtedy nie spowoduje problemów z zasilaniem co wiąże się z zawieszaniem komputera, ciągłymi resetami itp. Głownie markety wkładają cokolwiek co niby jest zasilaczem i w przypadku spięcia spali nam połowę podzespołów komputera lub komputer będzie się po jakimś czasie ciągle zawieszał.

2. Dokupić więcej pamięci RAM, najlepiej aby były dwie kości takie same, wtedy będą działały w dual mode, co zwiększy ich wydajność.  Zwróćmy uwagę też na taktowanie pamięci, jeśli płyta główna obsługuje szybsze pamięci, kupmy takie. Często bywa tak, że mamy niezła kartę graficzną, płytę główna ale pamięci jest tak mało, lub jest wolna, że wydajność komputera spada.

3. Karta graficzna - często ludzie kupują sprzęt ze zintegrowaną kartą graficzna i to wielki błąd, głównie w laptopach. Taki sprzęt nie nadaje się do niczego innego jak Worda czy Internetu. Warto dorzucić parę złoty i kupić porządną kartę graficzną, ona również podnosi wydajność sprzętu.

4. Warto również podkręcić kartę graficzną, procesor i magistralę o klika-kilkanaście procent, nie spowoduje to większego nagrzewania sprzętu, a może podnieść znacznie wydajność. Oczywiście należy uważać i robić to z rozwagą, najlepiej znaleźć informacje o overclockingu na necie.

5. Polecam dysk SSD choćby pod sam system operacyjny (bazy danych), odczyt z takiego dysku jest 2-6 krotnie szybszy niż na standardowych talerzówkach.

Więc warto poczytać i wymienić te części które podniosą wydajność naszego sprzętu.